ГоловнаНумізматикаФалеристикаБоністикаФілателіяСсилки

СТАТТІ ПО ФАЛЕРИСТИЦІ

ОРДЕН ЧЕРВОНОЇ ЗІРКИ

Історія Ордену Червоної зірки

- кількість знаків без пропусків - 3000

- унікальність – 99%

Фалеристика СРСР дуже популярна серед колекціонерів. У її основі різноманіття нагород, створених за роки радянської влади, їх висока і постійно зростаюча вартість на колекційному ринку. Крім того, радянські нагороди привабливі зовні, адже над їх створенням працювали кращі художники і гравери країни.

Та не лише тому колекціонери шукають ордени СРСР на Crafta.ua. У кожної нагороди своя історія, що пов'язана з певним періодом в історії країни.

Наприклад, непримітний зовні Орден Червоної Зірки. Цей орден тут, на сайті Crafta.ua, користується популярністю серед колекціонерів. Чому? Відповідь на це питання ми знайдемо в історії створення цієї нагороди. Познайомимося з нею.

Орден Червоної Зірки засновано в 1930 році. Це четвертий радянський орден. Зазначимо, що він створений разом з вищою нагородою СРСР - Орденом Леніна. Постанову про заснування цих орденів Президія ЦВК СРСР прийняла в один день, 6 квітня 1930 року.

Навіть їх ескізи створені одними й тими авторами - художником В. К. Купріяновим і скульптором В. В. Голенецким. Оформлення нагороди є творчим переосмисленням символу Червоної Армії і радянської держави - п'ятикутної зірки червоного кольору. У її центрі, в круглому медальйоні, стоїть на повний зріст фігура червоноармійця. Він тримає напоготів рушницю з багнетом.

Чому виникла необхідність в створенні військового ордену в мирний час? У 1929 році стався відкритий військовий конфлікт між СРСР і правителем Маньчжурії Чжан Сюэляном через значні статки від експлуатації Китайсько-східної залізниці (КВЖД). Частини Особливої Далекосхідної Армії під командуванням майбутнього маршала СРСР В. К. Блюхера розтрощили вщент супротивника і змусили нападників повернутися до статус-кво, тобто до спільного використання дороги СРСР і Китаєм.

Для нагородження вояків та командирів Червоної Армії, що відзначилися у бойових діях, до цих часів використовувався лише Орден Червоного Прапора. Його було створено в 1924 році.

Орденом Червона Зірка уряд нагороджував за видатні заслуги в захисті СРСР від зовнішньої агресії. На відміну від Ордену Червоного Прапора, нагородження проводились як у період проведення бойових дій, так і в мирний час. Окрім цього, по статуту ордену, кавалером могла бути будь-яка людина, що зробила значний внесок в забезпечення обороноздатності країни.

Тому серед перших нагороджених Орденом Червона Зірка за період з 1930 по 1941 року не лише солдати і командири Червоної Армії, але і прикордонники, співробітники органів державної безпеки, військові інженери та конструктори, льотчики-випробувачі.

Згодом, в 1944-57 роках ця відзнака вручалася не лише учасникам бойових дій. Орден Червоної Зірки став нагородою за вислугу років, його могла отримати людина, яка несла службу в армії і на флоті упродовж 15 років й більше.

Згодом нагородження орденом Червоної Зірки проводилося Міністерством Оборони СРСР, МВС і КДБ СРСР. Нагороду отримували люди, яких було поранено під час несення військової служби, а також родичі загиблих. Всього з 1930 по 1991 роки кавалерами ордену стало більше 3,8 мільйонів чоловік.

Фалеристи-поціновувачі радянських нагород особливо виділяють ордени Червоної Зірки першого, періоду. Існує три типи цього ордену :

- "Гознак" (№№ 001-781);

- без клейма (№№ 814-1805);

- "Мондвор" (№№ 1786-11682).

Найбільш цінним є перший тип, який відрізняється ще і малюнком фігури червоноармійця. Він дивиться прямо, тоді як в пізніших версіях фігура розгорнута в праву сторону. Найрідкіснішим же серед довоєнних випусків нагороди є тип "порожня зірка".

 

Д.Невмивако

Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 5 грудня 2021 року

Сайт створено 10 квітня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2021