ҐВАТЕМАЛА

Республіка Ґватемала
República de Guatemala
 
Гватемала (Guatemala), Республіка Гватемала — країна в Центральній Америці, що межує на півночі і заході з Мексикою, на сході з Белізом і Карибським морем; на південному-сході з Гондурасом і Ель Сальвадором, на південному-заході омивається Тихим океаном.
площа 108889 кв. км;
столиця Гватемала Сіті;
рельєф: гористий, вузькі прибережні рівнини, вапнякове тропічне плато на півночі, часті землетруси. Бл. 60% тер. – вічнозелені тропічні ліси. Суднохідні ріки: Мотагуа, Полочик.
клімат субекваторіальний, тропічний.
глава держави й уряду Раміро де Леон Карпіо з 1993;
політична система - демократична республіка;
експорт: кава, банани, бавовна, цукор, м'ясо;
населення 12800 тис. (2005) (індіанці майя 54 %, метиси 42 %);
мови: іспанська (державна), 40 % говорять різними мовами майя;
Грошова одиницякетсаль (кетсалес, кецаль).
Історія
Недавня історія: незалежність від Іспанії отримана в 1839; кілька путчів з 1954 призвели до напруженості в країні; після перевороту 1983 була проведена амністія і прийнята нова конституція. Дипломатичні відносини з Белізом встановлені в 1991.
Географія
На території Гватемали виділяються три фізико-географічних області: низовина тихоокеанського побережжя, нагір'я південної і центральної частини країни і рівнина Петен на півночі. До берега Тихого океану примикає низовина, що досягає ширини бл. 50 км біля кордону з Мексикою і поступово вужчає на півд.-сх., до кордону з Сальвадором. Нагір'я займає більшу половину території країни і продовжується на північний захід, в межі Мексики, і на південний схід, на територію Сальвадору і Гондурасу. Висота поверхні над рівнем моря переважно складає 1000-2400 м, з окремими вулканічними піками висотою понад 3700 м. Північну частину нагір’я утворюють складчасто-брилові масиви висотою до 4000 м, розділені глибокими тектонічними западинами. В останніх розташовані долини рік та озера.
Економіка
Гватемала – г.ч. аграрна країна. За обсягом виробництва Гватемала перевершує інші країни Центральної Америки. Основні галузі промисловості: гірнича (свинцево-цинкові руди, нафтова), нафтохімічна, текстильна, цукрова. В промисловості в кінці ХХ ст. зайнято бл. 25% працюючих. Тр-т г.ч. автомобільний та морський, частково – залізничний. У 1990-і роки уряд здійснював інтенсивну програму дорожнього будівництва. Морські порти: Пуерто-Барріос, Сан-Хосе, Чамперіко. У столиці – міжнародний аеропорт «Ла-Аурора».
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 24 березня 2009 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2009 р.р.