Коронац╕я Бенедикта XIII в Ав╕ньон╕
 
Замок Пен╕скола
 
Бенедикт XIII (антипапа) (Педро Март╕нес де Луна, ╕сп. Pedro Martínez de Luna), (*1342/43 Арагон- †23 травня 1423 Пен╕скола) — антипапа з 28 вересня 1394 до смерт╕. Другий ╕ останн╕й з «ав╕ньйонських» антпап пер╕оду Великого зах╕дного розколу. В ╤спан╕╖ в╕домий п╕д пр╕звиськом «Папа Луна».
Життя
Педро Март╕нес де Луна народився в ╤льуека, корол╕вство Арагон (сучасна ╤спан╕я) в 1328 роц╕. С╕м'я де Луна належала до числа шляхетних арагонськ╕ фам╕л╕й. Педро навчався юриспруденц╕╖ та канон╕чного права в ун╕верситет╕ Монпель╓. 20 грудня 1375 в╕н був призначений папою Григор╕╓м IX кардиналом-дияконом з титулом церкви Санта Мар╕я ╕н Космед╕н ╕ пере╖хав в Ав╕ньйон, до папського двору. У 1377 Педро де Луна разом з ╕ншими кардиналами ╕ самим папою повернулися в Рим, завершивши таким чином пер╕од Ав╕ньйонського полону пап.
Правл╕ння
У 1389 роц╕ п╕сля смерт╕ Урбана VI римський конклав обрав папою Бон╕фац╕я IX. Оск╕льки н╕яких спроб подолати схизми не робилося, паралельне ╕снування двох кур╕й в Рим╕ ╕ Ав╕ньйон╕ тривало. У 1394 роц╕ помер Климент VII. 28 вересня того ж року на конклав╕ в Ав╕ньйон╕ Педро де Луна був вибраний папою ╕ прийняв ╕м'я Бенедикт XIII. Як папу його визнали Франц╕я, Шотланд╕я, Сицил╕я, Кастил╕я, Арагон, Наварра ╕ Португал╕я. Однак у 1398 роц╕ французька церква зм╕нила думку ╕ перестала визнавати Бенедикта як законного папуа. В╕дмовили йому у п╕дтримц╕ та впливов╕ на той час богослови Паризького ун╕верситету. С╕мнадцять ╕з двадцяти трьох кардинал╕в, включаючи вс╕х француз╕в, покинули Ав╕ньйон. П╕сля п'ятир╕чно╖ облоги Ав╕ньона французькою арм╕╓ю Бенедикт був змушений покинути його ╕ сховатися на територ╕ях, що належали його союзника Людов╕ку Анжуйскому. До 1406 законн╕сть Бенедикта визнавали т╕льки Арагон, Кастил╕я, Сицил╕я ╕ Шотланд╕я. У пров╕дних ╓вропейських державах вже почало в╕дчуватися сильне невдоволення тривалим церковним розколом. П╕сля того, як останн╕й римський папа пер╕оду Великого розколу Григор╕й XII при вступ╕ на престол заявив, що готовий добров╕льно скласти з себе повноваження, якщо те ж саме зробить Ав╕ньйонський папа, Бенедикт XIII змушений був почати переговори. 1407 року в╕дбулася особиста зустр╕ч Бенедикта XIII ╕ Григор╕я XII в Савон╕. Обидва папи ув╕йшли до м╕ста на чол╕ сво╖х озбро╓них прихильник╕в. Переговори повн╕стю провалилися. П╕сля того стало ясно, що з добро╖ вол╕ подолати розкол не здатн╕ н╕ Рим, н╕ Ав╕ньйон, все б╕льшо╖ ваги в Церкв╕ почала набирати ╕дея про скликання собору для л╕кв╕дац╕╖ схизми. П╕сля того, як цю ╕дею п╕дтримали й в╕дом╕ богослови того часу ╕ король Франц╕╖ Карл VI, стало можливе скликання П╕занського собору, на якому обидва папи склали сво╖ повноваження, а новим папою був обраний Олександр V. П╕занський собор, однак, не лише не подолав розкол, але й прив╕в до пог╕ршення ситуац╕╖ — ╕ Бенедикт XIII ╕ Григор╕й XII р╕шень собору не визнали, п╕сля чого в церкв╕ утворилися в╕дразу три папи, кожен ╕з яких вважав себе ╓дино законним. Бенедикт XIII, не маючи можливост╕ повернутися в Ав╕ньйон в умовах ворожост╕ з боку Франц╕╖, розм╕стив свою резиденц╕ю в Перпиньян╕.
Завершення розколу
Великий зах╕дний розкол був подоланий на Констанцський собор╕, який в╕дбувся за п╕дтримки ╕мператора Сиг╕змунда. На в╕дм╕ну в╕д римського ╕ п╕занського пап, як╕ добров╕льно в╕дреклися в╕д престолу, Бенедикт XIII вперто в╕дмовлявся це зробити. 27 липня 1417 Констанцський собор скинув його ╕ в╕длучив в╕д церкви. Оск╕льки в п╕дтримц╕ Бенедикту в╕дмовили вс╕ держави кр╕м Арагона, в╕н був змушений т╕кати з Перп╕ньяну в замок Пен╕скола, неподал╕к в╕д Валенс╕╖. П╕сля того, як у визнанн╕ Бенедикту в╕дмовив ╕ Арагон, в╕н жив у Пен╕скол╕ до само╖ сво╓╖ смерт╕ 23 травня 1423 з купкою прихильник╕в, не визнаний папою н╕ким, кр╕м них. Фактично з обранням Мартина V на собор╕ в якост╕ ус╕ма визнаного папи, церковний розкол зак╕нчився, але Бенедикт так ╕ не змирився з цим. Перед смертю в╕н призначив з числа сво╖х нечисленних прихильник╕в чотирьох кардинал╕в, два з яких п╕сля смерт╕ Бенедикта були антипапами п╕д ╕менами Климент VIII та Бенедикт XIV.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 5 листопада 2013 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2013