Борис у в╕ц╕ п'яти рок╕в
 
Борис в молодост╕
 
Болгарська поштова марка,
випущена 1919 року до першо╖
р╕чниц╕ коронац╕╖ Бориса III
 
Борис III. Фото ╕з мисливською
рушницею
Борис III (болг. Борис III, 30 с╕чня 1894 — 28 серпня 1943), повне ╕м'я Борис Клемент Роберт Мар╕я П╕й Лу╖ Стан╕слав Ксав╕╓ Саксен-Кобург-Готський, цар Болгар╕╖ з 3 жовтня 1918 до 28 серпня 1943 року, син Фердинанда I, ╕з Саксен-Кобург-Готсько╖ династ╕╖. Мав чин н╕мецького адм╕рала (1 вересня 1916).
Був надзвичайно популярним монархом та ╓ одним з ключових персонаж╕в балкансько╖ ╕стор╕╖ м╕ж двома св╕товими в╕йнами та п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни.
З╕йшов на престол у в╕ц╕ 24 рок╕в п╕сля поразки Болгар╕╖ в Перш╕й св╕тов╕й в╕йн╕, де вона виступила на боц╕ Н╕меччини, та зречення батька. Прийняв кра╖ну у стан╕ на гран╕ хаосу. Незважаючи на вс╕ зусилля придушити д╕яльн╕сть як л╕вих, так ╕ правих екстрем╕ст╕в та стаб╕л╕зувати болгарську пол╕тику, був фактично безпорадним за час╕в авторитарних уряд╕в Олександра Стамбол╕йського, пот╕м Александра Цанкова. 1930 року одружився з дочкою В╕ктора Емману╖ла III Джованною (царицею Йоанною).
До вступу на престол
Народження та хрещення
30 с╕чня 1894 року о 5.18 ранку сотнею постр╕л╕в з гармат було оголошено про народження першого сина чинного князя Болгар╕╖ (згодом царя) Фердинанда I та його дружини Мар╕╖ Лу╖зи Бурбон-Пармсько╖, Бориса, «князя Тирновського».
Пол╕тична ситуац╕я в Болгар╕╖ того часу була довол╕ складною. Новоутворена (княз╕вство з 1878 року) православна держава, васал мусульмансько╖ Османсько╖ ╕мпер╕╖, управлялась двома католиками, Фердинандом та його дружиною. Стосунки з православною Рос╕╓ю були поганими, оск╕льки цар╕ останньо╖ булим невдоволен╕ тим, що уродженець Австро-Угорщини католик Фердинанд був обраний князем болгарською асамбле╓ю антирос╕йсько╖ спрямованост╕, та в╕дмовлялись його визнавати. Рел╕г╕я завжди в╕д╕гравала дуже важливу роль на Балканах.
Хоча Борис був хрещений у католицьку в╕ру, Фердинанд серйозно м╕ркував у цей момент про те, щоб Борис перейшов у православ'я, що дозволило б йому не т╕льки встановити б╕льш т╕сн╕ в╕дносини ╕з власним народом, але й покращити ╖х з Рос╕╓ю. Тим не менше, такий розвиток под╕й м╕г ускладнити в╕дносини з ╢вропою, зокрема, папа Лев XIII погрожував в╕длученням, австр╕йський ╕мператор Франц Йосиф I — в╕йною, а Мар╕я-Лу╖за була вкрай набожною та виступала категорично проти. Зрештою державн╕ м╕ркування переважили, й 15 лютого 1896 року Борис був хрещений у православ'я, при цьому Микола II став його хрещеним батьком. Фердинанд був в╕длучений в╕д церкви, а його дружина з другим сином, князем Кирилом, католиком, залишила дв╕р на деякий час.
Виховання та осв╕та
31 с╕чня 1899 року мати Бориса померла одразу п╕сля народження друго╖ дочки Над╕╖. Його вихованням займалась бабуся за батьком, княгиня Клементина Орлеанська, дочка французького короля Лу╖-Ф╕л╕па. Вона померла 16 лютого 1907 року, п╕сля чого осв╕тою князя зайнявся його батько. В╕н особисто в╕дбирав учител╕в та ╕нструктував ╖х бути якомога б╕льш суворими.
Борис вивчав т╕ сам╕ предмети, що викладались у болгарських школах, а також н╕мецьку та французьку, якими в╕н волод╕в досконало (у подальшому в╕н вивчив ╕тал╕йську, англ╕йську й албанську). До палацу було також викликано оф╕цер╕в, як╕ займались його в╕йськовою осв╕тою.
Фердинанд надавав особливого значення вивченню природничих дисципл╕н, до яких Борис не втратив ц╕кавост╕ упродовж всього життя. Його, як ╕ батька, дуже ц╕кавила техн╕ка, особливо локомотиви. У вересн╕ 1910 року Борис склав ╕спит на зал╕зничного механ╕ка.
Тим не менше, Борис довол╕ важко сприймав життя у палац╕ разом з батьком, людиною авторитарного складу, та називав сво╓ життя «в'язницею».
У с╕чн╕ 1906 року в чин╕ поручика вступив до В╕йськового училища. Зак╕нчив його 1912 разом ╕з 32-м випуском й отримав звання кап╕тана.
Пол╕тичн╕ под╕╖ до сходження Бориса на престол
22 вересня 1908 року Фердинанд вступив на престол, прийняв титул царя й оголосив про повну незалежн╕сть Болгар╕╖.
Починаючи з 1911 року, Борис подорожував за кордон ╕ поступово зв╕льнився в╕д впливу от батька.[14] В╕н також набув в╕домост╕ на м╕жнародн╕й арен╕. Того ж року в╕н був присутн╕м на коронац╕╖ Георга V в Лондон╕ й на похованн╕ колишньо╖ королеви Португал╕╖ Мар╕╖-П╕╖ в Тур╕н╕, де в╕н ув╕йшов до кола глав держав ╕ член╕в корол╕вських родин. 1 вересня 1911 року, п╕д час в╕зиту до свого хрещеного батька Миколи II, Борис став св╕дком убивства прем'╓р-м╕н╕стра Петра Столип╕на, застр╕леного на його очах у Ки╖вськ╕й опер╕.
У с╕чн╕ 1912 року Борис став повнол╕тн╕м. До цього в╕н розглядав себе як приб╕чника двох рел╕г╕й, православним ╕ католиком, але п╕сля в╕н спов╕дував виключно православ'я. Того ж м╕сяця в╕н здобув звання кап╕тана. За дев'ять м╕сяц╕в почалась Перша Балканська в╕йна, в як╕й серби, греки, чорногорц╕ й болгари об'╓днались проти Османсько╖ ╕мпер╕╖, щоб зв╕льнити Македон╕ю. Борис брав участь у в╕йн╕ в якост╕ оф╕цера зв'язку при Штаб╕ чинно╖ арм╕╖, й часто перебував на передов╕й.
Незважаючи на перемогу у в╕йн╕, Болгар╕я та ╖╖ союзники не змогли под╕лити плоди перемоги. Тод╕ Болгар╕я вир╕шила зд╕йснити напад на сво╖х колишн╕х союзник╕в та почала 1913 року Другу Балканську в╕йну за розд╕л Македон╕╖. Борис знову перебував у чинн╕й арм╕╖. В╕йна завершилась для Болгар╕╖ катастрофою, оск╕льки б╕льша частина арм╕╖ постраждала в╕д еп╕дем╕╖ холери. Борис, який все це спостер╕гав, п╕сля завершення в╕йни став переконаним пациф╕стом.
П╕сля такого в╕йськового ф╕аско, зречення Фердинанда в╕д престолу здавалось неминучим. Борису пропонували залишити палац, вирушити до в╕йська, щоб не асоц╕юватись ╕з пол╕тикою батька, та приготуватись до сходження на престол. В╕н в╕дмовився, в╕дпов╕вши: «Я не тримаюсь влади, якщо монарх п╕де, я п╕ду разом ╕з ним». Фердинанд не зр╕кся, а Бориса в╕дрядили до вищо╖ в╕йськово╖ школи, де його утримували в тих самих умовах, що й ╕нших курсант╕в. 1915 року Борис зак╕нчив В╕йськову Академ╕ю.
1915 року Фердинанд, якого п╕д╕гр╕вали реваншистськ╕ настро╖, ув╕в Болгар╕ю до Першо╖ св╕тово╖ в╕йни на боц╕ Н╕меччини й Австро-Угорщини. Борис протестував проти цього р╕шення, але потрапив п╕д арешт на к╕лька дн╕в.[21] Франц╕я та Велика Британ╕я, як╕ про це знали, негайно визнали його царем 1918 року. П╕сля арешту князя було призначено оф╕цером спец╕ально╖ м╕с╕╖ Генерального Штабу болгарсько╖ арм╕╖, що полягала, в основному, в координац╕╖ д╕й р╕зних фронт╕в та контролю за як╕стю в╕йськових операц╕й. На цьому посту в╕н регулярно опинявся на л╕н╕╖ фронту й особисто познайомився з багатьма оф╕церами. З лютого 1916 року — майор, а з с╕чня 1918 — п╕дполковник. Одразу п╕сля воцар╕ння отримав звання генерал-майора, а у жовтн╕ 1928 — генерала в╕д ╕нфантер╕╖.
Початок правл╕ння
Вступ на престол
Болгар╕я за Фердинанда зазнала к╕лькох великих в╕йськових поразок:
у Друг╕й Балканськ╕й в╕йн╕, в результат╕ чого Болгар╕я була змушена передати сус╕дам значн╕ територ╕╖, а також сплачувати ╖м репарац╕╖;
у Перш╕й св╕тов╕й в╕йн╕, в результат╕ чого за Ней╖ською мирною угодою втратила ще й ╕нш╕ територ╕╖, в тому числ╕ вих╕д до Егейського моря, й мала сплачувати значн╕ репарац╕╖ переможцям.
Населення було невдоволене, а кра╖ни, що перемогли у в╕йн╕, вимагали зречення Фердинанда в╕д престолу. В╕н виконав ц╕ вимоги, зр╕кся на користь свого сина, ╕ з трьома ╕ншими сво╖ми д╕тьми вирушив у вигнання до р╕дного м╕ста Кобурга. 3 жовтня 1918 року за цих умов князь Борис вступив на болгарський престол п╕д ╕м'ям Бориса III.
Початок правл╕ння був невдалим. Борис не мав достатньо досв╕ду та був в╕д╕рваний в╕д родини (в╕н не бачив двох сестер до к╕нця 1921 року ╕ свого брата Кирила до 1926 року. Два неврожа╖ 1917 та 1918 рок╕в, карткова система й ╕ноземна окупац╕я спричинили п╕двищену активн╕сть ультрал╕вих парт╕й: Землеробського союзу та комун╕ст╕в. З ус╕х кра╖н, що програли Першу св╕тову в╕йну, т╕льки Болгар╕я зберегла монарх╕ю.
Перш╕ роки правл╕ння
6 жовтня 1919 року вибори привели до влади Землеробський Союз, ╕ цар був змушений призначити його л╕дера, Олександра Стамбол╕йського, прем'╓р-м╕н╕стром. Болгар╕я була переважно аграрною кра╖ною, ╕ прем'╓р-м╕н╕стр був надзвичайно популярним серед селян. В╕н швидко висловив свою ворож╕сть як до середнього класу й арм╕╖, так ╕ до само╖ ╕де╖ монарх╕╖, та встановив авторитарне правл╕ння. Борис неодноразово намагався висловити йому сво╓ невдоволення, на що отримав в╕дпов╕дь, що болгарський цар царю╓, але не керу╓. Борис з╕знавався близьким:
«
Я в╕дчуваю себе власником крамниц╕ посуду, до яко╖ запустили слона. Я матиму з╕брати друзки й зал╕кувати рани».
 »
9 червня 1923 року в╕йськовий переворот скинув уряд Землеробського союзу, Стамбол╕йський був заарештований та розстр╕ляний. Один з л╕дер╕в перевороту, Александр Цанков, був призначений прем'╓р-м╕н╕стром нового уряду. Переворот став початком тривалого пер╕оду внутр╕шньо╖ нестаб╕льност╕. 23 вересня 1923 року в╕дбулось повстання, розпочате комун╕стами, яке тривало к╕лька дн╕в. Його було придушено, п╕сля чого почався «б╕лий терор», за якого жертвами терористичних та анти-терористичних сил стали близько 20 тисяч чолов╕к. Т╕льки 1924 року було ско╓но близько двохсот пол╕тичних убивств.
У ц╕й ситуац╕╖ 1925 року п╕сля так званого Петрицького ╕нциденту Грец╕я оголосила в╕йну Болгар╕╖. Незважаючи на втручання Л╕ги Нац╕й, ситуац╕я всередин╕ кра╖ни залишалась вкрай напруженою.
Два замахи
13 кв╕тня 1925 року Борис III у супровод╕ чотирьох чолов╕к вирушив автомоб╕лем на полювання на перевал Арабаконак поблизу м╕стечка Орхан╕╓. Зворотним шляхом пролунали постр╕ли, охоронець царя та сп╕вроб╕тник Музею натурально╖ ╕стор╕╖ були вбит╕, вод╕я поранено. Борис спробував узяти кермо, але не впорався з ним, автомоб╕ль вр╕зався в телеграфний стовп. Випадково вантаж╕вка, що про╖жджала повз, дозволила Борису та двом живим його супутникам втекти. Того ж дня було вбито колишнього генерала й депутата Константина Георг╕╓ва.
За три дн╕ в собор╕ Свято╖ Нед╕л╕ в Соф╕╖ в╕дбулось поховання убитого генерала, на якому були присутн╕ми багато болгарських пол╕тик╕в. Комун╕сти й анарх╕сти скористались цим, заклавши в собор╕ бомбу. Цього разу замах явно було спрямовано проти Бориса III й уряду. Вибух стався п╕д час церемон╕╖ поховання. Загинули 128 чолов╕к, в тому числ╕ мер Соф╕╖, одинадцять генерал╕в, двадцять п'ять вищих оф╕цер╕в, шеф пол╕ц╕╖ й ц╕лий клас л╕це╖сток. Борис III зап╕знився на церемон╕ю через те, що був на похованн╕ свого друга — мисливця. За замахом сл╕дувала хвиля репрес╕й з боку влади. Того ж вечора було запроваджено в╕йськовий стан, у наступн╕ два тижн╕ було заарештовано 3194 чолов╕ки, багатьох з яких було вбито без суду чи засуджено до смертно╖ кари.
Останн╕ роки
19 травня 1934 року в╕дбувся в╕йськовий переворот, який прив╕в до особисто╖ диктатури царя Бориса. Спочатку в╕н не перешкоджав зближенню сво╖х прон╕мецьких м╕н╕стр╕в з Г╕тлером у 1930-их роках та залученню Болгар╕╖ до кола сател╕т╕в Н╕меччини. 1940 року Болгар╕╖ в╕д╕йшла, за узгодженням з Н╕меччиною та Румун╕╓ю, п╕вденна Добруджа, а 1941 — райони ╕сторично╖ Македон╕╖ (включаючи вих╕д до Егейського моря), втрачен╕ Болгар╕╓ю за Ней╖ською угодою 1919 року, та як╕ м╕ж в╕йнами входили до захоплених на той момент н╕мцями Югослав╕╖ та Грец╕╖. Неодноразово зустр╕чався ╕з Г╕тлером, в тому числ╕ в його г╕рськ╕й резиденц╕╖ Бергхоф.
Однак, враховуючи пророс╕йськ╕ настро╖ значно╖ частини народу й будучи пациф╕стом за поглядами, п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни не оголошував в╕йну СРСР й не в╕дряджав болгарськ╕ в╕йська на Сх╕дний фронт. Окр╕м того, зм╕г врятувати 50 тисяч болгарських ╓вре╖в, моб╕л╕зувавши ╖х на громадськ╕ роботи (його пам'ять ув╕ков╕чено в ╤зра╖л╕). Н╕мецьк╕ в╕йська були присутн╕ми в Болгар╕╖ т╕льки вздовж зал╕зниц╕, що вела до окуповано╖ Грец╕╖. Цар Борис неспод╕вано помер 1943 року за к╕лька дн╕в п╕сля повернення до Соф╕╖ ╕з зустр╕ч╕ з Г╕тлером, що проходила у Сх╕дн╕й Прусс╕╖, за оф╕ц╕йною верс╕╓ю, в╕д ╕нфаркту. З'явились верс╕╖ його отру╓ння через суперечност╕ з фюрером (зокрема, небажання оголошувати в╕йну СРСР ╕ видавати ╓вре╖в), та хоча анал╕з св╕дчень сучасник╕в ╕ забальзамованого серця Бориса, виявленого у 1990-их роках, п╕дтверджу╓ верс╕ю смерт╕ в╕д серцевого нападу, ╕снують отрути, що ╕м╕тують смерть з природних причин ╕ не залишають сл╕д╕в.
Наступником Бориса став його 6-р╕чний син Симеон, у подальшому прем'╓р-м╕н╕стр Болгар╕╖ (20012005).
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015