КАМЕРУН

Республіка Камерун
'République du Cameroun'
'
Republic of Cameroon'
 
Камерун (Cameroon), Республіка Камерун (Republic of Cameroon), держава в Західній Африці, що межує на північному заході з Нігерією, на північному сході з Чадом, на сході з Центрально-Африканською Республікою, на - півдні з Конго, Габоном і Екваторіальної Гвінеєю, з заходу омивається Атлантичним океаном - затокою Біафра (східною частиною Ґвінейської затоки);
площа 475440 кв. км;
населення 11,109 млн чол. (1990); 14,303 млн чол. (2001)
столиця Яунде;
рельєф: пустеля на півночі в районі озера Чад; на заході гори; центральна частина - сухе плато, савана; густий тропічний ліс на півдні;
глава держави і уряду: Пауль Бійа з 1982;
політична система: демократична республіка що розвивається;
експорт: кокоси, кави, банани, бавовна, лісоматеріали, каучук, земляні горіхи, золото, алюміній, сира нафту;
мови: французька і англійська;
Грошова одиницяфранк КФА.
Географія, природа
Країна розташована г.ч. на плоскогір'ї. Загальна протяжність берегової лінії 320 км. Вздовж узбережжя – низовина.
Береги плоскі вирівняні, місцями виражені сильно заболочені естуарії.
Клімат на півдні екваторіальний, жаркий і вологий, на півночі – екваторіально-мусонний.
Головна ріка – Санга. На півночі савани, на півдні країни тропічні ліси (бл. 30% площі країни).
Ріки Камеруну рясніють порогами і водоспадами, тому непридатні для судноплавства. Виключення складають устя великих рік, а також ріки Бенуе і Шарі.
Історія
недавня історія: німецька колонія з 1884; під час Першої світової війни країна була захоплена союзними силами і поділена між Великобританією і Францією. Французький Камерун отримав незалежність в 1960; південна частина Англійського Камеруну приєдналася до французької в 1961 (північна частина об'єдналася з Нігерією). Нова конституція проголосила Камерун єдиною державою, утворилася Об'єднана Республіка Камерун (1972); в 1984 перейменовано на Республіку Камерун. У 1991 сталися деякі конституційні зміни; правляча партія демократичний Союз Народу Камеруну перемогла на перших за 28 років багатопартійних виборах 1992 року.
Економіка
Камерун – аграрно-індустріальна країна, що розвивається. Основні галузі промисловості: нафтова та нафтопереробна, деревообробна, алюмінієві та цементні заводи, текстильна. Транспорт – залізничний і автомобільний, морський. Морські порти: Дуала та Крібі. Річковий порт – Гаруа.
За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП – $ 9,2 млрд. Темп зростання ВВП – 5%. ВВП на душу населення – $ 646. Прямі закордонні інвестиції – $ 95,5 млн. Імпорт (обладнання, автомобілі, нафтопродукти, побутова техніка, продовольство) – $ 2,4 млрд (г.ч. Франція –25%; Нігерія – 8,5%; США – 8,5%, Німеччина – 6,4%). Експорт (нафта і нафтопродукти, ліс, алюміній, какао, кава, бавовна) – $ 2,5 млрд (г.ч. Італія – 25,4%; Іспанія – 20,4%; Франція – 16%; Нідерланди – 7%). Нафтові продукти складають понад половину всього експорту, другим важливим експортним продуктом є лісоматеріали.
Промисловість включає добувну галузь, будівництво і ремесла, складає біля п'ятої частини всього ВВП, але використовує менше число робітників, ніж інші сектори економіки. Станом на кінець ХХ ст. промисловість Камеруну орієнтована на переробку сировини. Діє великий алюмінієвий комбінат "АЛЮКОМ", розташований в Едеа (працює на привізній сировині з Ґвінеї). У країні діють целюлозно-паперова фабрика, хімічна фабрика, що використовує місцеву сировину (каучуковий сік гевеї), завод добрив, шкіряний завод, декілька підприємств легкої і харчової промисловості, завод по виробництву будматеріалів, нафтопереробний завод в Лімбе. Виробництво деревини майже повністю орієнтоване на експорт. Щорічно виробляють бл. 2 млн куб. м деревини, переважно цінних порід. У самому Камеруні ліс використовується в основному як паливо (невелика частка деревини використовується в місцевому будівництві).
Місцева електростанція в Едеа забезпечує майже весь Камерун електроенергією, причому місцевий алюмінієвий комбінат споживає майже половину енергії, що виробляється. Виробництво електроенергії: 2.6 млрд. кВт·год на рік.
Політика
Камерун є членом Митного і економічного союзу Центральної Африки (ЮДЕАК), Організації африканської єдності і ООН, а також Співдружності, яку очолює Великобританія.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 14 грудня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.